
Hdd Mobile Dvr
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Channels | 8-channel |
| Video Compression | H.264 |
| Resolution | CIF/D1 |
| Audio Compression | G.726 |
| Power | 9-40V DC |
| Operating Temperature | -30 to +75°C |
| Dimensions | 204x160x66mm |
| GPS Accuracy | 2.5m CEP |
| Network | 2G/3G |
| Usage | Vehicle fleet management and remote video monitoring |
| Features | Mobile DVR, Real-time Monitoring, GPS Tracking, WiFi Enabled, Triple Shockproof |
Product Overview
Key Features
Specification:
Video: Compression format: H.264 main profile
Resolution: 8-channel CIF or 4-channel D1 real-time video recording
Audio: Compression format: G.726/PCM/AMR
Audio input: 4-channel to input audio
Power: 9 to 40V DC
Operating temperature: -30 to +75A C
Dimensions (L x W x H): 204 x 160 x 66mm
GPS: Quantity of GPS channel: 50
Accuracy of position: 2.5m CEP
Sensitivity: >160dBm
Cold boot time: <27 seconds
Warm boot time: <8 seconds
Network: 2G/3G network GPRS/CDMA/TD-SCDMA/EVDO/WCDMA for options
Wi-Fi: support Wi-Fi
Features:
Storage: video recorded in SD/HDD/SSD, the triple shockproof design will protect the hard disk from vibration
GPS: the device supports GPS to monitor the vehicle
Dispatching: intelligent dispatching system for vehicle and driver, announces the dispatch text through TTS sound box
Communication: supports communication between the driver and control center
IP call is available
Speed limitation: limits the speed by road section and remind the driver via voice
Alarm: supports over-speed driving alarm, alarm to cover camera, emergency alarm
Audio and video: supports dual stream technology, play remotely through 3G network or Wi-Fi
Detection: auto detect the operating status of GPS antenna, camera and SD camera.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Lenz (Xiamen) Communication Inc. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Surveillance Equipment from Lenz (Xiamen) Communication Inc. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Establishment
2006
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Xiamen, Fujian
Name
Ms. Sally Dai
Address
19~20F, Building A04, NO.365 Chengyi Street, Software Park a c, Jimei District. Xiamen, Fujian, 361021, China
mobile dvr in Xiamen
Report incorrect details

































