
Fully Electronic Conveyor Belt Scale Weighing System Accuracy: 1 %
Price: 118000.00 INR / Unit
(100000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
130000.00 INR / Unit
Weight :
45.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Multicolor |
| Product Type | Belt weigher |
| Weighing Scale Type | Other |
| Material | Steel |
| Power Supply | 230 v |
| Monitor Display | LCD |
| Load | upto 1000 Tph Metric Ton |
| Accuracy | 1 % |
| Capacity Range | 100 TPH to 1000 TPH Tonne |
| Warranty | 1 year |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 50 Per Week |
| Delivery Time | 4 Week |
| Packaging Details | Standard Packaging. |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa, Central America, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Mop | 1 |
| Price | 100000.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Stock Quantity | 100 |
| Color | Multicolor |
| Pkg Box Breadth | 10.00 cm |
| Unit Type | Unit/Units |
| Currency | INR |
| Shipping Rate | 10.00 |
| Shipping Type | order_percent |
| Max Quantity | 100 |
| Packsize | 1 |
| Weight | 45.00 Kilogram |
| GSTIN | 18% |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | ESSKAY MATERIAL HANDLING EQUIPMENTS AND SYSTEMS |
| MRP | 130000.00 INR |
| Returnable | No |
| Pkg Box Height | 10.00 cm |
| Pkg Box Length | 10.00 cm |
| Min Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Idler brackets directly mounted on load cells
Patented load cell mounting assembly for garland-type idlers.
A speed encoder with 1024 pulses per revolution is used for very accurate speed measurement.
Compact controller with only three PCBs, all surface-mounted technology.
As low as 20 Kg load cells can be given for low flow rate belt weighing.
Long-term accuracy of better than 0.5% on fixed conveyors and 1 2% on mobile screening and crushing equipment including loco tracks.
Remote production monitoring optional feature.
Conveyor Weighing
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ESSKAY WEIGHING AND AUTOMATION has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Weighing Machines in bulk from ESSKAY WEIGHING AND AUTOMATION at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
50
Establishment
2015
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
29AAFFE1125R1Z4
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 29AAFFE1125R1Z4
Bengaluru, Karnataka
Operations-Head
Mr Shivananda M S
Members since
7 Years
Address
Floor No. Ground Floor and 1st Floor, Plot No. 18 & 19, Building: Dasanpura, Road/Street: Kachohalli, Bengaluru, Karnataka, 560091, India
conveyor belt scale in Bengaluru
Report incorrect details




































