
Fully Automatic Strapping Machine
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Unit
In Stock
Product Specifications
| Type | Fully Automatic Strapping Machine |
| Material | Stainless Steel and Mild Steel |
| Capacity | Up to 50 kg per bundle |
| Computerized | No |
| Automatic Grade | Other, Fully Automatic |
| Control System | Other, PLC Controlled with Digital Display |
| Cutting Thickness | 0.5 - 1 mm |
| Strapping Speed | 2.5 seconds/strap |
| Selection Mode | Automatic |
| Dimension (L*W*H) | 1430 x 620 x 1530 mm |
| Color | Blue/White |
| Weight (kg) | 220 kg |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
6
Establishment
2024
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27BNEPJ5005L1Z0
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27BNEPJ5005L1Z0
Pune, Maharashtra
Proprietor
Mr. Sachin Shinde
Members since
1 Years
Address
Shop No.1,177/2, Charoli Khurd, Nea, Pune, Maharashtra, 412105, India
automatic strapping machine in Pune
Report incorrect details































