
Fully Automatic Spice Processing Plant
Price: 950000.00 INR / Unit
(950000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Rotation | Standard Industrial |
| Model | Industrial Spice Plant |
| Color | Other, Stainless Steel Finish |
| Product Type | Blower Pulverizer |
| General Use | Spice Grinding & Processing |
| Material | Other, SS 304 |
| Type | Other, Fully Automatic Spice Plant |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Weight (kg) | Approx. 900 kg |
| Computerized | No |
| Automatic | Yes |
| CNC Or Not | Other, Not |
| Control System | Other, Automatic |
| Table Size | Optimized for industrial scale |
| Table Slide Way | Other, Heavy-duty linear guide ways |
| Grinding Wheel Size | Custom, as per machine design |
| Grinding Wheel Speed | High speed, variable |
| Grinding Length | Depends on material type |
| Floor Space | Approx. 15 x 10 ft |
| Fuel Tank Capacity | N/A - Electric |
| Spindle Speed | 500-3000 RPM |
| Power | 15 HP |
| Voltage | 415 V, Three Phase |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 12 x 6 x 9 ft |
| Feature | Other, Continuous Feed, Dust Free Operation |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 30 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Mop | 1 |
| Color | Other, Stainless Steel Finish |
| Price | 950000.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Unit/Units |
| Stock Quantity | 10 |
| Moq | 1 |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Packsize | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, A.S. International (India) has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Grinding & Milling Machinery in bulk from A.S. International (India) at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2024
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07KKXPS2931D1ZJ
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07KKXPS2931D1ZJ
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr Sachin Sethi
Members since
1 Years
Address
Ground Floor, Plot No. L-151, DSIIDC City, PKT-L, Sec-5, Bawana Industrial Area, Bawana, Delhi, Delhi, 110039, India
spice processing plant in Delhi
Report incorrect details































