



Fully Automatic Potato Chips Making Machines
Price: 450000.00 INR / Unit
(450000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Feeding System | Hopper Feed |
| Noise Level | Low |
| Power Source | Electric |
| Features | Corrosion Resistance, High Durability |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Heating Method | Electric |
| Machine Type | Fully Automatic |
| Speed Mode | Variable |
| Color | Other, Silver |
| Function Type | Mixing Other, Potato Slicing, Frying, Seasoning |
| Phase | Three Phase |
| Operating Temperature | Up to 250C |
| Product Type | Chips Making Machine |
| General Use | Industrial Food Processing |
| Material | Other, SS 304 |
| Type | Other, Fully Automatic |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Weight (kg) | 750 |
| Product Shape | Other, Rectangular |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Yes |
| Control System | PLC Control |
| Installation Type | Other, Floor Mounted |
| Voltage | 380 V |
| Power | 12 kW |
| Dimension (L*W*H) | 3500 x 950 x 1600 mm |
| Raw Material | Other, Potato |
| Feature | Other, High Production Efficiency |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 30 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Color | Other, Silver |
| Price | 450000.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Brand Name | Shree Ram Machinery |
| Currency | INR |
| Unit Type | Unit/Units |
| Mop | 1 |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 5 |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2020
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09BXYPK9855K1Z5
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09BXYPK9855K1Z5
Mainpuri, Uttar Pradesh
Proprietor
Ms. Komal
Members since
1 Years
Address
Takhrau, Mainpuri, Uttar Pradesh, 205268, India
Report incorrect details
































