



Automatic Paper Roll Lamination Machine
Price: 500000.00 INR / Unit
(500000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Membrance Core Size | 3 inches |
| Color | Standard Industrial Finish |
| Lamination Speed | Up to 50 m/min |
| Max Lamination Temp | Up to 130C |
| Max Film Width | 800 mm |
| Product Type | Other, Automatic Paper Roll Lamination Machine |
| Material | Paper |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | Other, PLC Controlled |
| Drive Type | Electric |
| Heating System | Other, Thermal |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 240V |
| Weight (kg) | 4000 kg |
| Dimension (L*W*H) | Approx. 1276 feet |
| Capacity | Up to 50 m/min |
| Feature | Other, Single unwind, High speed, Heavy duty |
| Type of Rollers | Steel/PU rollers |
| Speed | Max 50 m/min |
| Input Paper Size | Max 800 mm width |
| Suitable Paper | Paper rolls up to 800 mm wide |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 30 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Packsize | 1 |
| Currency | INR |
| Price | 500000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 5 |
| Moq | 1 |
| Brand Name | Shree Ram Machinery |
| Unit Type | Unit/Units |
| Color | Standard Industrial Finish |
| Price Type | fixed |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2020
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09BXYPK9855K1Z5
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09BXYPK9855K1Z5
Mainpuri, Uttar Pradesh
Proprietor
Ms. Komal
Members since
1 Years
Address
Takhrau, Mainpuri, Uttar Pradesh, 205268, India
Report incorrect details





























