
Fully Automatic Hydraulic Paper Dish Making Machine
Price: 110000.00 INR
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power | 3-5 kW |
| Capacity | 1000-5000/hour |
| Dimensions | 1500x1000x1500 mm |
| Weight | 500-1000 kg |
| Material | Steel |
| Pressure | 10-20 MPa |
| Usage | Produces disposable paper plates/bowls from pulp |
| Certification | CE |
| Features | Automatic operation, Hydraulic press, High speed, Paper dishes, Efficient production, Easy operation, Durable design |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, KAMAL ENGINEERING has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Paper, Paper Converting Machinery in bulk from KAMAL ENGINEERING at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2013
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
27AXSPG3155D1ZG
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AXSPG3155D1ZG
Nagpur, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Sudatta
Address
Industrial Estate, Kamptee Road, Near Shantiniketan College, Uppalwadi, Nagpur, Maharashtra, 440026, India
Report incorrect details






























