
Fire Extinguishers - High-quality Material, Effective Functionality | High Tensile Strength, Easy Usage & Maintenance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Fire Extinguisher |
| Dominant Color | Red |
| Capacity | 2kg - 10kg |
| Material | Steel |
| Type | ABC |
| Discharge Range | 3-6m |
| Weight | 2kg - 12kg |
| Usage | Fire suppression in various industries |
| Safety Standard | UL |
| Dimensions | Variable |
| Features | Fire Safety, Easy Use, Effective, Reliable, Durable, Portable |
Product Overview
Key Features
Features:
Effective functionality
High tensile strength
Easy usage & maintenance
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, NILKANTH CORPORATION has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from NILKANTH CORPORATION at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
45
Establishment
2016
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Surat, Gujarat
Director
Mr. Sanjay Dobariya
Address
Office No. 415, Krishna Nagar Society, Ichhapore, Surat, Gujarat, 394510, India
Report incorrect details



































