
Fire Extinguisher By Janhavi Industries
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Fire Extinguisher |
| Dominant Color | Red |
| Capacity | 2kg |
| Agent Type | CO2 |
| Material | Steel |
| Dimensions | 350x100mm |
| Weight | 3kg |
| Usage | Class A,B,C fires. Suitable for small fires. |
| Standard | ISI |
| Features | Fire Safety, Reliable, Effective, Portable, Durable, Easy Use |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Janhavi Industries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from Janhavi Industries at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Pune, Maharashtra
Proprietor
Mr. Abhijeet Gharge
Address
C/O Seko Private Limited, Koregaon, Taluka Bhima, Pune, Maharashtra, 412216, India
fire extinguishers in Pune
Report incorrect details
































