
Fire Alarm System By Dcm Technology
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power Supply | 230V AC |
| Detection Types | Smoke, Heat |
| Number of Zones | 8-32 |
| Alarm Output | 100dB |
| Communication | Wired |
| Material | Steel |
| Dimensions | 400x400x150 mm |
| Compliance | IS 2188 |
| Usage | Fire detection and alarm activation in buildings and facilities. |
| Features | Early warning, Quick response, Life safety, Reliable alerts, System integration, Easy installation, Reduced losses |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, DCM TECHNOLOGY has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Alarm from DCM TECHNOLOGY at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Rajkot, Gujarat
Marketing Manager
Mr. Kevin Joshi
Address
Plot No.17, J.P.Tower, 2nd Floor, Tagore Road, Rajkot, Gujarat, 360002, India
fire alarm systems in Rajkot
Report incorrect details







































