
Fire Equipment - Pristine Quality, High Durability, Dimensional Accuracy | Easy To Fix, Rust Proof Finish
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Fire Cylinder |
| Dominant Color | Red |
| Material | Steel |
| Dimensions | 150x30 mm |
| Capacity | 1 kg |
| Pressure Rating | 150 bar |
| Certification | BIS |
| Usage | Fire suppression systems in commercial and industrial settings |
| Features | Easy fix, High durability, Rust proof, Fire safety |
Product Overview
Key Features
We are located at Maligaon, Dispur, Assam, India, known for manufacturing and supplying Fire Equipment that is extensively demanded for store at commercial and industrial sectors for the prevention of fire accident and helping in stopping the growth of fire. The offered equipment is designed in conformance with international standards by our seasoned professionals use pristine quality raw materials and sophisticated techniques. This equipment is also tested on defined parameters by our experts. Moreover, we offer this Fire Equipment to our clients in several technical specifications at market leading prices.
Features:
-
Easy to fix
-
Dimensional accuracy
-
High durability
-
Rust proof finish
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, B. D. ENTERPRISES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Fire-fighting & Fire Protection Equipment from B. D. ENTERPRISES at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
8
Establishment
2013
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Guwahati, Assam
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Dipak Das
Address
A. T. Road, Opp. Ubi Bank, Maligaon, Guwahati, Assam, 781011, India
fire equipment in Guwahati
Report incorrect details









































