
Fire Alarm - Advanced Response System | Ideal For Shopping Malls, Offices, Hospitals, Enhanced Safety Features
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Metal |
| Color | Silver |
| Activation Temperature | 68°C |
| Water Flow Rate | 100 L/min |
| Operating Pressure | 7 bar |
| Dimensions | 150mm |
| Usage | Commercial buildings, Offices, Hospitals |
| Features | Fast response, Water dispersal, Fire suppression, Safety system, Reliable, Efficient |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cheque, Others |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Stallion Control & Automation Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Alarm in bulk from Stallion Control & Automation Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19AAXCS8167N2ZY
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19AAXCS8167N2ZY
Kolkata, West Bengal
Proprietor
Mr. Partha Sen
Address
P89, Ground Floor, CIT Road, Scheme 4M, Kolkata, West Bengal, 700010, India
fire alarm in Kolkata
Report incorrect details

































