
Ethyl Carbitol By Paresh Chemical Corporation
Price: 170.00 INR
(170.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
300
In Stock
Product Specifications
| Color | Blue |
| Chemical Formula | C6H14O3 |
| Molecular Weight | 134.18 g/mol |
| Density | 0.99 g/cm³ |
| Boiling Point | 229 °C |
| Solubility | Miscible with water |
| Packaging | 200L drums |
| Features | Versatile solvent, Wide applications, High purity, Cost-effective, Readily available |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Against Delivery (CAD), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Price Type | fixed |
| Price | 170.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Product Unit | 300 Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Mop | 300 |
| Packsize | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 1500 |
| Moq | 300 |
| Minimum Ordered Packs | 300 |
| Minimum Order Quantity | 300 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
It is a solvent for dyes, nitrocellulose, paints, inks, and resins. It is a component of wood stains for wood, for setting the twist and conditioning yarns and cloth, in textile printing, textile soaps, lacquers, penetration enhancer in cosmetics, drying varnishes and enamels, and brake fluids. It used to determine the saponification values of oils and as neutral solvent for mineral oil-soap and mineral oil-sulphated oil mixtures (giving fine dispersions in water)
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, PARESH CHEMICAL CORPORATION has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Chemical Supplies in bulk from PARESH CHEMICAL CORPORATION at Trade India quality-assured products.
Business Type
Importer, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer
Establishment
1981
GST NO
27AAAFP7975R1Z8
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAAFP7975R1Z8
Mumbai, Maharashtra
Marketing Manager
Mr. Paresh L. Mehta
Address
Plot No.1/1, Steelyard House, 1st Floor, 67-F, Iron Market, Near Tata Power House, Sant Tukaram Road, Masjid Bandar East, Mumbai, Maharashtra, 400009, India
ethyl carbitol in Mumbai
Report incorrect details






























