
Ethyl Butyrate
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Formula | C6H12O2 |
| CAS Number | 105-54-4 |
| Solubility | Propylene glycol, paraffin oil, kerosene |
| Molecular Weight | 116.16 g/mol |
| Boiling Point | 120 °C |
| Density | 0.879 g/mL |
| Appearance | Colorless liquid |
| Features | Pleasant aroma, Food flavoring, Solvent properties, High purity, Wide applications |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
50
Establishment
2010
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AADCT5202F1ZU
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Certification
An ISO 9001 Certified Company
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AADCT5202F1ZU
Vapi, Gujarat
VP
Mr Rohit Ranjan
Members since
2 Years
Address
134, Pancharatna, Char Rasta, GIDC, Vapi, Gujarat, 396195, India
ethyl butyrate in Vapi
Report incorrect details




























