
Ethyl Acetate -Hcl - Application: Industrial
Price: 200.60 INR / Kilograms
(170.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
200.60 INR / Kilograms
Weight :
25.00 Kilogram
1 Pack Contains :
25
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Solubility | Soluble in alcohol |
| Shape | Liquid |
| Form | Liquid |
| Purity | 98% |
| Other Names | Acetic Acid Ethyl Ester HCl |
| Storage | Dry Place |
| HS Code | 29153100 |
| Classification | Organic Chemicals |
| Chemical Name | Ethyl Acetate Hydrochloride |
| CAS No | 141-78-6 |
| EINECS No | 205-500-4 |
| Grade | Industrial Grade |
| Standard | Industrial Grade |
| Type | Organic Chemical |
| Main Material | Ethyl Acetate Derivative |
| Application | Industrial |
| Non Toxic | No |
| Delivery Time | 2 Week |
| Packsize | 25 |
| Stock Quantity | 1000 |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Pkg Box Length | 35.00 cm |
| Currency | INR |
| Pkg Box Breadth | 35.00 cm |
| Returnable | No |
| Weight | 25.00 Kilogram |
| Brand Name | Sihauli Chemicals |
| Shipping Type | actual |
| Pkg Box Height | 55.00 cm |
| Price | 170.00 INR (Approx.) |
| GSTIN | 18% |
| MRP | 200.60 INR |
| Unit Type | Kilograms/Kilograms |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2022
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27ABICS7764B1Z3
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27ABICS7764B1Z3
Virar, Maharashtra
CEO
Mr. Manoj Kumar
Members since
2 Years
Address
B 003, Bachraj Residency, Near Siddhivinayak Mandir, Global City, Virar West, Virar, Maharashtra, 401303, India
Report incorrect details


































