
Ethyl Acetate Gnfc By Rishi Chemtrade
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1000 Kilograms
In Stock
Product Specifications
| Solubility | Miscible with most organic solvents, slightly soluble in water |
| Melting Point | -83.6A C |
| Application | Paints & coatings, adhesives, pharmaceuticals, inks, extraction processes |
| Main Material | Ethyl Acetate |
| Usage | Industrial and laboratory solvent |
| Type | Solvent |
| Grade | Industrial Grade |
| EINECS No | 205-500-4 |
| Chemical Name | Ethyl Acetate |
| CAS No | 141-78-6 |
| Classification | Organic Solvent |
| Other Names | Acetic acid ethyl ester, Ethyl ethanoate |
| HS Code | 29153100 |
| Boiling point | 77.1A C |
| Purity | >=99.5% (as per GNFC specification) |
| Shape | Liquid |
| Form | Clear, colorless liquid |
| Taste | Sweet, fruity-like |
| Smell | Characteristic, pleasant, fruity odor |
| Molecular Formula | C4H8O2 |
| Molecular Weight | 88.11 g/mol |
| Structural Formula | CH3COOC2H5 |
| Ph Level | Neutral (pH ~7 in water) |
| Density | 0.894 Gram per cubic centimeter(g/cm3) |
| Refractive Rate | nD20 1.372 |
| Storage | Store in a cool, dry, well-ventilated area away from incompatible substances |
| Standard | GNFC / Indian Standard |
| Poisonous | Non-poisonous under normal conditions |
| Supply Ability | 100000 Per Month |
| Delivery Time | 3-10 Days |
| GSTIN | 0% |
Company Details
We are Bulk Supplier of industrial Chemicals, Inorganic Chemicals, Phosphate Salts, Dyes Intermediates, Bromides Food & Pharma Chemicals, for Textile industries, Process, Paper industries, Pharma & food industries since 1979. We can Supply Sodium Nitrite, Sodium Nitrate, Potassium Chloride, Potassium Acetate,Calcium Acetate, Calcium propionate, Sodium Acetate , Sodium Acetate Anhydrous, Sodium Bromide Powder, Sodium bromide Liquid 45%, Potassium Bromide, Sodium Sulphite , Zinc Chloride, STPP, TSP, Zinc Oxide White Seal, regularly.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
7
Establishment
1979
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24BAQPS3134J1ZE
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Certification
ISO 9001:2008
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24BAQPS3134J1ZE
Surat, Gujarat
Proprietor
Mr. Mihir
Address
B-12, Green Park Industrial Estate, Near Ashirwad Hotel, Sachin Navsari Road, UNN, Surat, Gujarat, 394210, India
ethyl acetate in Surat
Report incorrect details


































