
Ethyl Acetate
Price Trend: 2.00 - 20.00 INR / Kilograms
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
50 Kilograms
In Stock
Product Specifications
| Chemical Formula | CH3COOCH2CH3 |
| Molecular Weight | 88.11 g/mol |
| Boiling Point | 77°C |
| Density | 0.9 g/mL |
| Solubility | Miscible with water |
| Purity | 99.5% |
| Appearance | Colorless liquid |
| Features | Solvent, Fast drying, Cost effective, Versatile, Odorless, High purity |
| Supply Ability | 1500 Per Day |
| Delivery Time | 7 Days |
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Trading Company
Employee Count
78
Establishment
2002
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AHNPK6303J1ZB
Payment Mode
Letter of Credit (L/C)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHNPK6303J1ZB
Vapi, Gujarat
Director
Mr. Kakkad Kalyanji Mohanlal
Address
B-09, Busy Bee Center, Opp. Hanuman Temple, Vapi-Silvassa Road, Bhadakmora, Vapi, Gujarat, 396195, India
ethyl acetate in Vapi
Report incorrect details






































