
Ethyl Acetate By Ashish Impex
Price: 70.00 INR / Ton
(70.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Chemical Formula | CH3COOC2H5 |
| Appearance | Clear liquid |
| Odor | Fruity |
| Boiling Point | 77°C |
| Density | 0.9 g/mL |
| Flash Point | -4°C |
| Usage | Solvent in paints, coatings, inks, perfumes, and food flavorings; also used in pharmaceuticals and as a cleaning agent. |
| Features | Solvent, Fragrant, Biodegradable, Low toxicity, High Solvency, Food Grade |
| Supply Ability | 200 Per Day |
| Delivery Time | 2 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Stock Quantity | 4 |
| Returnable | No |
| Mop | 1 |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price | 70.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | ASHISH IMPEX |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier
Employee Count
20
Establishment
1990
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AGCPK5037F1ZM
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AGCPK5037F1ZM
Jalgaon, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
Manager
Mr. Ashish Kothari
Address
Main Road, Post. Adawad, Tal. Chopda, Jalgaon, Maharashtra, 425303, India
ethyl acetate in Jalgaon
Report incorrect details









































