
Ethyl Acetate
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Purity | 99% |
| Color | Colorless/Amber |
| Packaging | Bottles |
| Density | 0.902 g/cm³ |
| Boiling point | 77 °C |
| Solubility | Miscible with water |
| Flash point | -4 °C |
| Features | High purity, Sweet smell, Versatile uses, Large scale supply, Quality tested |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, INDRO INTER TRADES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Chemicals in bulk from INDRO INTER TRADES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2012
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
27AEWPB5753P1ZN
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AEWPB5753P1ZN
Nashik, Maharashtra
Proprietor
Mr. Indranil Banerjee
Address
Plot No-12, Kalibari Co-Operative Housing Society, Pandavleni, Nashik, Maharashtra, 422010, India
ethyl acetate in Nashik
Report incorrect details
































