
Ethyl Acetate
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
Brand Name :
Apar
In Stock
Product Specifications
| Purity | 99% |
| Density | 0.9 g/cm³ |
| Boiling Point | 77°C |
| Molecular Formula | C₄H₈O₂ |
| Molecular Weight | 88.11 g/mol |
| Appearance | Colorless |
| Packaging | Drums |
| Features | Solvent, Extraction, High purity, Versatile, Cost-effective, Wide applications |
| Payment Terms | Others, Cheque |
| Supply Ability | As per Requirement Per Month |
| Delivery Time | 15 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Standard. |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, Eastern Europe, Western Europe, Africa, Central America, Middle East, South America, Asia |
Company Details
Business Type
Exporter, Supplier, Trading Company
Employee Count
18
Establishment
1999
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AACCA2715P1ZJ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AACCA2715P1ZJ
Navi Mumbai, Maharashtra
Accepts only Foreign inquiries
BD Head
Ms. Liji Menon Mehta
Address
417, Central Facility Building, 5th Flr., APMC Fruit Market, Sector - 19, Vashi, Navi Mumbai, Maharashtra, 400705, India
ethyl acetate in Navi Mumbai
Report incorrect details






























