
Ethyl Acetate
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Molecular Formula | C4H8O2 |
| Molar Mass | 88.11 g/mol |
| Density | 0.9 g/cm³ |
| Boiling Point | 77 °C |
| Solubility | Miscible with water |
| Purity | >99% |
| Appearance | Colorless liquid |
| Features | High purity, Solvent properties, Biocompatibility, Versatile use, Cost effective |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
2004
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr. Hiren R. Shah
Address
18/26, BHANDARI STREET, GLOBE BUSINESS CENTRE, 1ST FLOOR, OFFICE NO.02, MASJID BUNDER [WEST], Mumbai, Maharashtra, 400003, India
ethyl acetate in Mumbai
Report incorrect details

































