
Ethyl Acetate - Premium Quality, Colorless Liquid With Sweet Fruity Odor | Ideal For Industrial Use
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
50
In Stock
Product Specifications
| Chemical formula | CH3COOC2H5 |
| Molecular weight | 88.11 g/mol |
| Density | 0.9 g/mL |
| Boiling point | 77°C |
| Solubility in water | 8.7 g/100 mL |
| Flash point | -4°C |
| Appearance | Colorless |
| Features | Premium quality, Sweet odor, Industrial use, Colorless liquid |
| Payment Terms | Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Western Union, Paypal, Telegraphic Transfer (T/T), Others |
| Delivery Time | 10-15 Days |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Odor : sweet, fruity odor
Chemical formula : CH3COOC2H5.
Use : Industrial
Appearance : Colorless liquid
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ASHUTOSH CHEMICALS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Chemicals in bulk from ASHUTOSH CHEMICALS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
20
Establishment
1988
Working Days
Monday To Sunday
Payment Mode
Cash in Advance (CID)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Surya Kant Gupta
Address
Office No. - 316, Garg Towers, Plot No. - H-1, Netaji Subhash Palace, Pitampura, Delhi, Delhi, 110034, India
ethyl acetate in Delhi
Report incorrect details








































