
Ethyl Acetate - Industrial Grade Solvent | Superior Quality, High Purity, Reliable Performance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Chemical Formula | C4H8O2 |
| Molar Mass | 88.11 g/mol |
| Density | 0.9 g/cm³ |
| Boiling Point | 77°C |
| Solubility | Miscible with water |
| Appearance | Colorless liquid |
| Purity | 99.5% |
| Features | Solvent, Versatile, High Purity, Cost-effective, Wide applications |
| Payment Terms | Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | As per customer requirement Per Week |
| Delivery Time | one Week |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Tradex Corporation has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Chemicals in bulk from Tradex Corporation at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
Marketing Manager
Mr. Brijesh Patel
Address
No.3A, Centre Point, Panchvati, Ellisbridge, Ahmedabad, Gujarat, 380006, India
ethyl acetoacetate in Ahmedabad
Report incorrect details
























