
Ethyl Acetate - High Purity Chemical Compound | Processed With Advanced Techniques, Quality Assured
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Molecular Formula | C4H8O2 |
| Molar Mass | 88.11 g/mol |
| Density | 0.902 g/mL |
| Boiling Point | 77 °C |
| Purity | 99.5% |
| Appearance | Colorless Liquid |
| Solubility | Miscible with water |
| Features | High Purity, Solvent Properties, Wide Applications, Cost Effective, Easy to use |
| Payment Terms | Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cheque |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Noble Packo Chems has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Chemicals in bulk from Noble Packo Chems at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Chennai, Tamil Nadu
Name
Akul Sharma
Address
58 G, 11th St, North Phase, Pattara Vakkam, Chennai, Tamil Nadu, 600098, India
ethyl acetoacetate in Chennai
Report incorrect details

























