
Ethyl Acetate - High Purity Chemical Compound | Manufactured From Optimum Quality Raw Materials, Sophisticated Technology
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Chemical Formula | C₄H₈O₂ |
| Molecular Weight | 88.11 g/mol |
| Density | 0.9 g/mL |
| Boiling Point | 77°C |
| Solubility | Miscible with water |
| Purity | >99% |
| Appearance | Colorless liquid |
| Features | High purity, Solvent grade, Cost-effective, Versatile solvent, Wide applications |
| Payment Terms | Western Union, Paypal, Telegraphic Transfer (T/T), Others |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Vip Enterprise Acid And Chemical has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Chemicals in bulk from Vip Enterprise Acid And Chemical at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AOQPP1783H1ZJ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AOQPP1783H1ZJ
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Vishnubhai Patel
Address
Plot No.C/1/5638/1, Phase 2 Gidc, Opp. Pollution Plant, Near. Shala Mandir, Vatva, Ahmedabad, Gujarat, 382445, India
ethyl acetate in Ahmedabad
Report incorrect details









































