
Ethyl Acetate - High Purity Powder | Advanced Quality Assurance, Industry Leading Processing Techniques
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Purity | 99.5% |
| Appearance | Clear liquid |
| Density | 0.9 g/cm³ |
| Boiling point | 77°C |
| Solubility | Miscible with water |
| Packaging | 25kg drums |
| Storage | Cool, dry place |
| Features | High purity, Solvent, Versatile, Cost-effective, Wide applications |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Bloomchemag Private Limited has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Chemical Supplies in bulk from Bloomchemag Private Limited at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AAFCB5025N1ZG
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AAFCB5025N1ZG
Noida, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. Akshay Koul
Address
Unit 106-108, Tower 1, Assotech Business Cresterra (Abc), Sector 135, Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
Report incorrect details
























