
Ethyl Acetate - High Purity Chemical Compound , Highly Effective With Long Shelf Life And Safe Usage
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Purity | 99% |
| Appearance | White powder |
| Solubility | Miscible with water |
| Density | 0.902 g/cm³ |
| Boiling Point | 77°C |
| Flash Point | -4°C |
| Packaging | 25kg drums |
| Features | Highly effective, Long shelf life, Safe usage, Pure, Excellent quality |
Product Overview
Key Features
Features:
Highly effective
Long shelf life
Safe usage
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Quantum Industries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Chemical Supplies in bulk from Quantum Industries at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Hemant Trivedi
Address
Plot No. 6, Pehelgaon Bunglows, Near Premchand Nagar, Bodakdev, Satellite, Ahmedabad, Gujarat, 380054, India
ethyl acetoacetate in Ahmedabad
Report incorrect details





















