
Electric Rcc Pipe
Price Trend: 200.00 - 1100.00 INR
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
Brand Name :
Kataria Cement Pipe
In Stock
Product Specifications
| Tolerance | A+-5 mm |
| Diameter | 300 mm |
| Tensile Strength | >4000 psi |
| Flexibility | Rigid |
| Sealing Type | Rubber Gasket |
| Coating Type | No Additional Coating |
| Connection Type | Spigot End Coupling |
| Temperature Range | -20AdegC to 70AdegC |
| Thread Type | Not Threaded |
| Bend Radius | Not Bendable |
| Product Type | Other, Electric RCC Pipe |
| Material | Other , Reinforced Cement Concrete (RCC) |
| Connection | Other, Socket & Spigot Joint |
| Shape | Other |
| Standard | Other, IS 458:2003 |
| Surface Treatment | Other, Smooth Finish |
| Outer Diameter | 300 mm |
| Section Shape | Round |
| Length | 2.5 Meter |
| Thickness | 50 mm (approx.) |
| Color | Grey |
| Usage | Electrical Cable Protection, Underground Cable Laying |
| Rated Pressure | 0.5 MPa |
| Application | other, Electric Cable Duct, Drainage |
| Material Grade | M30 Grade Concrete |
| Supply Ability | As Per Requirments Per Day |
| Delivery Time | As per schedule Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Main Domestic Market | Madhya Pradesh |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
2010
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
23CDTPK8333E1ZE
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 23CDTPK8333E1ZE
Indore, Madhya Pradesh
Name
Mr Shailendra
Members since
9 Years
Address
Dewas, Indore, Madhya Pradesh, 455227, India
rcc cement pipes in Indore
Report incorrect details





































