
Electric Pump - Positive Displacement, Expanding Suction And Decreasing Discharge Cavities For Efficient Liquid Flow
Price: 21000.00 INR / Piece
(21000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | Cast Iron |
| Motor Power | 1.5 HP |
| Voltage | 220V |
| Frequency | 50Hz |
| Flow Rate | 100 LPM |
| Head | 30 Meter |
| Dimensions | 400x300x200mm |
| Features | High Flow Rate, Low Maintenance, Durable Construction, Energy Efficient, Quiet Operation |
| Price | 21000.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 5 |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Brand Name | Alka Traders |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Alka Traders has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Pumps & Pumping Equipment in bulk from Alka Traders at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
GST NO
36ADYPM2580Q1ZG
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36ADYPM2580Q1ZG
Hyderabad, Telangana
Proprietor
Mr. Vishal Mudgal
Address
No.- 4-2-255, old phoiguda, mahakali street, Hyderabad, Telangana, 500003, India
electric pumps in Hyderabad
Report incorrect details


























