
Electric Mig Welding Machine - 10v, 1000x350x840mm, Blue | 30-250a Welding Current Range, 4.2kva Power, High Efficiency 0.9 Power Factor
Price: 94400.00 INR / Set
(80000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
95000.00 INR / Set
Weight :
12.30 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Type | Welding Machine |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Week |
| Delivery Time | 5 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Free samples available with shipping and taxes paid by the buyer |
| Main Domestic Market | All India |
| Returnable | No |
| Shipping Rate | 0.00 |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Weight | 12.30 Kilogram |
| Pkg Box Length | 38.00 cm |
| Stock Quantity | 5 |
| Pkg Box Height | 29.00 cm |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 1 Set/Sets |
| MRP | 95000.00 INR |
| GSTIN | 18% |
| Brand Name | MARC TECHNO ENGINEERS |
| Pkg Box Breadth | 51.00 cm |
| Packsize | 1 |
| Unit Type | Set/Sets |
| Moq | 1 |
| Shipping Type | flat_rate |
| Price | 80000.00 INR (Approx.) |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Dimensions: 1000 X 350 X 840 mm
Weight: 90
Color: BLUE
Brand: COLTON
Model: Text
Technical Detail
Max Power KVA(100 %)-4.2
AMPS (60 %0-200
AMPS (100%)-150
Fuse Power A 10
Welding current range 30-250
Dimensions 1000 X 350 X 840 mm
Input Supply: 415/3 (V/Ph)
OCVV: 16-34
WELDING CURRENT RANGE: 30-250
POWER FACTOR 0.9
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
7
Establishment
2003
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AVGPS4742J1ZA
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AVGPS4742J1ZA
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr Kaushal Shah
Members since
2 Years
Address
Shed No-21, Sai Prasad Ind Park-2, Near Ramol Police Station, Ramol, Ahmedabad, Gujarat, 382449, India
Report incorrect details





































