
Electric Level Luffing Crane
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Crane Capacity (Main Hoist) | 60 Te |
| Max. Radius (Main Hoist) | 30 m |
| Crane Capacity (Aux. Hoist) | 10 Te |
| Max. Radius (Aux. Hoist) | 40 m |
| Track Centres | 7.9 m |
| Material | Steel |
| Color | Beige |
| Features | High Capacity, Long Reach, Precise Control, Safe Operation, Durable Design, Versatile Use, Easy Maintenance, Cost-Effective |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T), Others |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Crane Capacity (Main Hoist)60 Te
Min. Radius (Main Hoist)10 m
Max. Radius (Main Hoist)30 m
Crane Capacity (Aux. Hoist)10 Te
Min. Radius (Aux. Hoist)11.4 m
Max. Radius (Aux. Hoist)40 m
Track Centres7.9 m
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Braithwaite & Company Limited has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Cranes in bulk from Braithwaite & Company Limited at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
1
Establishment
2017
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19AABCB1512A2ZH
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19AABCB1512A2ZH
Kolkata, West Bengal
CORPORATE ADVISOR
Mr. B. K. Bhutiani
Address
No. 5, Hide Road Kolkata, West Bengal, 700043, India
luffing jib tower crane in Kolkata
Report incorrect details



































