
Shree Yassolaxmi Electric Kettle
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Model | AKT-01 |
| Capacity | 1.0L |
| Power | 1360W |
| Voltage | 220-240V |
| Frequency | 50/60Hz |
| Weight | 0.6kg/0.8kg |
| Dimensions | 190x170x177mm |
| Material | Stainless steel |
| Base | 360 Rotation |
| Usage | Boil water, heat milk, steam eggs, cook noodles |
| Features | Fast boiling, Auto shutoff, Cordless use, Multi-function, Easy cleaning |
Product Overview
Key Features
Model No- AKT-01
304 stainless Steel;
360 Degrees rotation base, cordless body;
Automatic shut-off when water boils;
4 in 1 functions : steam eggs, Boil Water, Heat Milk, Cook noodles.
Product Specification:-
Model- AKT-1
Volume-1.0L
Power- 1360W
Voltage- AC220-240V, 50/60Hz
N.W/ G.W- 0.6kg /0.8kg
Dimension- 190*170*177mm
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shree Yassolaxmi Constructions Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electric Kettle in bulk from Shree Yassolaxmi Constructions Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2009
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Kolhapur, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
Director
Mr. Gaurav Malu
Address
Plot No-335, Sangli-Kolhapur Bypass Road, Dharangutti, Kolhapur, Maharashtra, 416103, India
electric tea kettle in Kolhapur
Report incorrect details








































