
Bombay Electric Kettle
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Electric Kettle |
| Dominant Color | White |
| Capacity | 1 Liter |
| Power | 1000W |
| Material | Plastic |
| Dimensions | 15x15x20 cm |
| Weight | 0.8kg |
| Warranty | 1 year |
| Safety Features | Auto shutoff |
| Usage | Boiling water for tea, coffee, and instant foods |
| Features | Compact design, Reliable, Durable, Fast heating, Easy to use |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Bombay Kitchenware Stores has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electric Kettle in bulk from Bombay Kitchenware Stores at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr. Yusuf E Motiwala
Address
Shop No 42, Lohar Chawl, Near Craft Market, Mumbai, Maharashtra, 400002, India
electric tea kettle in Mumbai
Report incorrect details






































