
Tefon Electric Iron
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Voltage | 230V |
| Frequency | 50Hz |
| Power | 750W |
| Base Plate | PTFE coated |
| Weight | Range 1-2 kg |
| Dimensions | Range 25-35 cm |
| Usage | Household clothes ironing |
| Safety Compliance | Relevant standard |
| Cord Length | Range 1-2 m |
| Features | Easy use, Fast heating, Durable base, Efficient ironing, Reliable performance |
Product Overview
Key Features
* Wattage : 750W
* Ptfe coated base plate
* Available in all model & colors
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, TEFON APPLIANCES (INDIA) PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electric Iron in bulk from TEFON APPLIANCES (INDIA) PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
15
Establishment
1994
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AACCT1290J1ZA
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AACCT1290J1ZA
Delhi, Delhi
Manager
Mr. Varun Kumar
Address
Plot No:-3 & 36, Pocket:- L, Sector:-3, Bawana Industrial Area, Delhi, Delhi, 110039, India
electric iron in Delhi
Report incorrect details









































