
M. S. Electric Iron
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Electric Iron |
| Dominant Color | Black |
| Power | 1000W |
| Soleplate Material | Stainless Steel |
| Weight | 1kg |
| Dimensions | 250x120x100mm |
| Temperature Control | Rotary dial |
| Cord Length | 1.8m |
| Usage | Ironing various fabrics like cotton, silk, nylon and rayon. |
| Features | Smooth ironing, Multi-temperature, Ergonomic handle, Safe connection, All fabrics |
Product Overview
Key Features
We are offering Electric Iron, which is equipped with comfortable
handle grip, multi-temperature level, precision control thermostat that
provides uniform heating. This is best for smooth out any wrinkles from fabrics
& clothes. This Electric Iron also comes with
insulated connecting cable that provides reliable connection to the power
supply without giving electric shocks. Also, this is perfect for ironing all
types of fabrics such as silk, nylon, rayon, cotton etc. Clients can avail our
offered iron from us at affordable prices.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, M. S. ELECTRONICS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Electric Iron from M. S. ELECTRONICS at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
15
Establishment
2014
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07ALKPM3422D2ZD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07ALKPM3422D2ZD
New Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Umar Mohd
Address
Shop No.14A, Bharat Nagar, New Friends Colony, New Delhi, Delhi, 110025, India
Report incorrect details









































