
Galaxy Electric Iron
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Electric Iron |
| Dominant Color | Blue |
| Power | 750W |
| Weight | 1kg |
| Soleplate Material | Aluminum |
| Temperature Control | Dial |
| Cord Length | 1.5m |
| Usage | Household clothing ironing |
| Safety Features | Thermal Fuse |
| Features | Energy efficient, Long life, Lightweight, Durable, Affordable |
Product Overview
Key Features
Features:
Contemporary design
Energy efficient
Long service life
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Galaxy Electricals has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electric Iron in bulk from Galaxy Electricals at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2014
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ghaziabad, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. Ruchin Mohan
Address
Plot No.F-4, Kavi Nagar Industrial Area, Kavi Nagar, Ghaziabad, Uttar Pradesh, 201002, India
electric iron in Ghaziabad
Report incorrect details








































