
Dome Cctv Cameras By Laurel Infosystems
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Image Sensor | High Quality |
| Resolution | 720 TVL |
| Min. Illumination | 0.1 lux |
| S/N Ratio | 52db+ |
| Lens | 3.6 mm |
| IR Range | 20M |
| Power Supply | DC12V |
| Power Consumption | 0.4W/2.5W |
| Dimensions | 92x92x80mm |
| Weight | 0.15KG |
| Operating Temperature | -20~50°C |
| Certifications | CE, FCC, RoHS |
| Usage | Residential & commercial security |
| Features | Compact design, Low maintenance, Optimal performance, Superior security, Easy Installation |
Product Overview
Key Features
We are the leading supplier and service provider of Dome CCTV Cameras in Tamil Nadu. Before the final dispatch, their functioning and performance is duly tested under the supervision of our quality inspectors. Offered cameras are perfectly designed at our sound production unit by making use of the supreme quality components in conformity with the preset industry standards. This range of cameras are suitable to be used in residential and commercial places for security purpose. Clients can also get the installation service for Dome CCTV Cameras at nominal charges.
Features:
- Compact design
- Less maintenance
- Optimum performance
Further Details:
We are a profound distributor, trader and service provider of Dome CCTV Cameras to our highly respected clients. These are precisely engineered at our vendors' unit in accordance to the prevailing industrial standards. We have gained huge appreciation from our clients for high performance, durability and long service life of our Dome CCTV Cameras. These are highly helpful for security purposes at various places like educational institutes, offices, hotels, malls, and a lot more.
We are mainly deal in Coimbatore,Kerla,Tamil Nadu
Specification :
Image Sensor - High Quality Image Sensor
Resolution - 720 TVL
Min. Illumination - 0.1 lux @F1.2
S/N Ratio - more than 52db
Electronic Shutter - 1/50(1/60)-1/100000s
Lens - 3.6 mm
Gamma Correction - 0.45
White Balance (AWB) - Auto
Gain Control (AGC) - Auto
Back Light Compensation - Auto
IR - IR Range of 20M with 24pcsA a 5mm IR LEDs
Sync - Internal
Power Supply - DC12V
Power Consumption - 0.4W(2.5W after IR LED Powered on)
Dimensions - 92.48*92.48*80.38mm
Weight Aca a 0.15KG
Operating Temperature - -20~50 A A C
Certifications - CE, FCC, RoHs
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, LAUREL INFOSYSTEMS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Surveillance Equipment from LAUREL INFOSYSTEMS at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Dealer
Employee Count
10
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33EFFPS9779E1ZT
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33EFFPS9779E1ZT
Coimbatore, Tamil Nadu
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr K Saravanan
Address
No:35/7, Kirubalani Street, Edayarpalayam, Vellalore, Coimbatore, Tamil Nadu, 641111, India
cctv dome camera in Coimbatore
Report incorrect details







































