
Dome Cctv Camera
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Master Communications
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Dome Camera |
| Dominant Color | White |
| Resolution | 720p |
| Lens | 3.6mm |
| IR LEDs | 24 |
| Power | 12V DC |
| Dimensions | 100x100mm |
| Housing Material | Plastic |
| Usage | Surveillance security for homes or small businesses |
| Features | Compact design, Robust build, High resolution, Long lifespan, Easy install, Affordable price |
Company Details
MASTER COMMUNICATION, Established in 2014 at Kolkata in West Bengal, is a leading service provider of Surveillance Equipment in India. MASTER COMMUNICATION is one of Trade India's verified and trusted names for listed services. With extensive experience in the field of Surveillance Equipment, MASTER COMMUNICATION has made a reputed name for itself in the market with satisfactory CCTV Security Camera, Cube Security Camera, Dome CCTV Camera, etc.
Focusing on a customer-centric approach, MASTER COMMUNICATION has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Surveillance Equipment from MASTER COMMUNICATION at Trade India quality-assured services.
Focusing on a customer-centric approach, MASTER COMMUNICATION has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Surveillance Equipment from MASTER COMMUNICATION at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2014
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Kolkata, West Bengal
Accepts only Domestic inquiries
Name
Mr. Niren Bose
Address
8/4-B, Panditiya Road, Sarat Bose Road, Kolkata, West Bengal, 700029, India
cctv camera in Kolkata
Report incorrect details
































