
Dome Camera - 480 Tv Line Resolution, 26x Optical & 12x Digital Zoom, 360â° Horizontal Rotation At 240â°/sec, 256 Presets With 8 Privacy Zones
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Resolution | 480 TV lines |
| Pan Rotation | 360 degrees |
| Tilt Rotation | -5 to 92 degrees |
| Zoom | 26X optical, 12X digital |
| Lens | F1.6-F3.8; f=3.5-91mm |
| Sensitivity | 0.1 Lux color; 0.01 Lux B/W |
| Presets | 256 |
| Usage | Security surveillance; Perimeter protection; Remote monitoring; Access control |
| Housing Material | Metal/Plastic |
| Power | 12V DC |
| Weight | Approx 2 kg |
| Operating Temp | 0 to 50°C |
| Features | Panoramic view, High resolution, 26X optical zoom, Remote monitoring, Multiple presets, Enhanced security |
Product Overview
Key Features
Features:
a c Horizontal 480 TV line resolution
a c 360o horizontal rotation at 240o/sec
a c Vertical rotation -5 to 92o at 160o/sec
a c Preset rotation speed: 400o/s
a c Masking function up to 8 privacy zones
a c Zoom 26X optical & 12X digital (total 312X)
a c Lens features: F1.6-F3.8; f=3.5-91mm
a c Sensitivity: 0.1 Lux in colour; 0.01 Lux in B/W
a c 256 presets
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Neil J Control has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Surveillance Equipment in bulk from Neil J Control at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
GST NO
07ABVPD3321M1ZG
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07ABVPD3321M1ZG
New Delhi, Delhi
Manager
Mr. Anil
Address
Number D 7/1, Okhla Industrial Area, Phase II, New Delhi, Delhi, 110020, India
Report incorrect details































