
Dolphin Ro System - High-quality Components, Compact Design | Reliable Performance, Long Service Life, Easy Install
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Water filter |
| Dominant Color | Blue |
| Capacity | 5-10 LPH |
| Material | Plastic |
| Dimensions | 30x20x40 cm |
| Pressure | 2-5 bar |
| Power | 220V |
| Weight | 5 kg |
| Usage | Residential water purification |
| Warranty | 1 year |
| Features | Easy install, Compact size, Reliable, Long life, Pure water, Improved taste |
Product Overview
Key Features
Owing
to the expertise of our skilled professionals, we have been able to
manufacture, export and supply a qualitative assortment of Dolphin
RO System. Our product is
capable of effectively removing the impurities from water and
improves the taste. This RO system is available in different
capacities and are manufactured using high quality components and
latest technology. Also, offered Dolphin RO System is
stringently tested on various set parameters to ensure its
flawlessness. Clients can avail this product at rock-bottom prices.
Features:
Easy to install
Compact size
Reliable performance
Long service life
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SEALUX INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Water Softener & Purifier in bulk from SEALUX INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
2001
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AIJPS9186N1Z5
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AIJPS9186N1Z5
New Delhi, Delhi
Managing Director
Mr. Vipin Sharma
Address
E-11, Street No.6, Syndicate Enclave, Raghu Nagar, Pankha Road, New Delhi, Delhi, 110045, India
Report incorrect details



































