
Dolomite Powder - Ultra-fine Grade | High Purity, Versatile Application, Eco-friendly
Price: 138.65 INR / Kilograms
(117.50 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
210.00 INR / Pack
Weight :
50.00 Kilogram
1 Pack Contains :
50
Minimum Pack Size :
10
In Stock
Product Specifications
| Purity | 97% - 99% |
| Product Type | Minerals |
| Solubility | Slightly soluble in water, soluble in dilute acid with effervescence |
| Ingredients | Dolomite (Calcium Magnesium Carbonate) |
| Smell | Other, Odorless |
| Storage | Other, Store in dry, cool place, keep container tightly closed |
| EINECS No | 240-439-2 |
| Density | 2.84 Gram per cubic centimeter(g/cm3) |
| Grade | Industrial Grade |
| Molecular Weight | 184.4 g/mol |
| Poisonous | NO |
| Melting Point | 2570AdegC (decomposes) |
| Structural Formula | See molecular formula: CaMg(CO3)2 |
| Shape | other, Fine powder |
| Usage | Filler in paints, plastics, rubber, paper; soil conditioner in agriculture |
| CAS No | 16389-88-1 |
| HS Code | 25181000 |
| Appearance | White powder |
| Molecular Formula | CaMg(CO3)2 |
| Properties | High purity, fine mesh size, free-flowing, non-toxic, chemically inert, high whiteness |
| Shelf Life | Indefinite under proper storage |
| Ph Level | pH 9-10 (in water) |
| Refractive Rate | 1.68 |
| Physical Form | Powder |
| Application | Other, Ceramics, glass, paints, detergents, agriculture, construction, pharmaceuticals |
| Taste | Other, Tasteless |
| Supply Ability | 360 Per Day |
| Delivery Time | 24 Days |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Moq | 10 |
| GSTIN | 18% |
| MRP | 210.00 INR |
| Max Quantity | 50000 |
| Product Unit | 10 Pack/Packs |
| Price | 117.50 INR (Approx.) |
| Min Quantity | 10 |
| Packsize | 50 |
| Shipping Type | free |
| Stock Quantity | 50000 |
| Brand Name | P. S. CHEMICALS |
| Pkg Box Height | 38.00 in |
| Returnable | No |
| Pkg Box Length | 24.00 in |
| Weight | 50.00 Kilogram |
| Unit Type | Pack/Packs |
| Mop | 10 |
| Pkg Box Breadth | 24.00 in |
| Minimum Order Quantity | 10 |
| Minimum Ordered Packs | 10 |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
18
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
23BEEPS7972A1ZH
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 23BEEPS7972A1ZH
Indore, Madhya Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor-Chemical Expert
Mr Goutam Sarkar
Members since
10 Years
Address
316/2, Bholaram Compound, Palda, Nemawar Road, Indore, Madhya Pradesh, 452002, India
dolomite powder in Indore
Report incorrect details
































