


Dolomite Lime - Density: 2.84 Gram Per Cubic Centimeter(g/cm3)
Price: 6825.00 INR / Ton
(6500.00 INR + 5% GST)
Get Latest Price
MRP:
10000.00 INR / Ton
Weight :
40.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Physical State | Solid |
| Uses | Neutralizing acidic soils, flux in steel making, as an ingredient in glass and ceramics |
| Appearance | Off-white to greyish lumps |
| Density | 2.84 Gram per cubic centimeter(g/cm3) |
| Packaging Type | HDPE Bags, Jumbo Bags, Bulk |
| Molar Mass | 184.4 g/mol |
| Purity | 85-98% |
| Melting Point | 2570A,AdegC |
| Molecular Formula | CaMg(CO3)2 |
| Soluble | Slightly soluble in water |
| Product Type | Other |
| Material | Material |
| Type | Industrial |
| Shape | Lumps |
| Size | Lumps |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID), Others |
| Supply Ability | 2000 Per Day |
| Delivery Time | 2 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Within a certain price range free samples are available |
| Main Domestic Market | All India |
| Price | 6500.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Unit Type | Ton/Tons |
| MRP | 10000.00 INR |
| Pkg Box Breadth | 10.00 cm |
| Currency | INR |
| Product Unit | 1 Ton/Tons |
| Stock Quantity | 1000000 |
| Weight | 40.00 Kilogram |
| Returnable | No |
| Packsize | 1 |
| Price Type | fixed |
| Pkg Box Height | 10.00 cm |
| Moq | 1 |
| GSTIN | 5% |
| Brand Name | Goyal Lime Industries |
| Shipping Type | free |
| Pkg Box Length | 10.00 cm |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Company Details
Goyal Lime Industries (Since 1969), founded by Mr. Om Parkash Goyal, is identified as a predominant manufacturer and supplier of Lime based Wall Putty, Lime Paste, Polymer based Wall Putty, Hydrated Lime, Quick Lime, Dolomite Lime and many more.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
1969
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
07AALCG7662E1ZD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AALCG7662E1ZD
Delhi, Delhi
Marketing
Mr Sundram Goyal
Members since
10 Years
Address
4TH FLOOR, 407, DMALL, NETAJI SUBHASH PLACE, PITAMPURA, Delhi, Delhi, 110034, India
dolomitic lime in Delhi
Report incorrect details

































