
Dehydrated Ginger Powder - 200 Grams, Golden Yellow Hue, High-quality Food Grade Blend For Cooking And Baking, Original Taste
Price: 157.50 INR / Pack
(150.00 INR + 5% GST)
Get Latest Price
MRP:
249.00 INR / Pack
Weight :
200.00 Gram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
100
In Stock
Product Specifications
| Physical Form | Powder |
| Color | Golden Yellow |
| Product Name | Dehydrated Ginger Powder |
| Product Type | Dried |
| Shape | Powder |
| Processing | Blended |
| Grade | Food Grade |
| Shelf Life | 11 Months |
| Weight | 200.00 Grams (g) |
| Taste | Original |
| Storage | Cool And Dry Place |
| Payment Terms | Paypal, Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Others |
| Supply Ability | 1000 Per Week |
| Delivery Time | 5 Days |
| Packaging Details | Carton box |
| Main Domestic Market | All India |
| Price | 150.00 INR (Approx.) |
| Pkg Box Breadth | 16.00 cm |
| Weight | 200.00 Gram |
| Unit Type | Pack/Packs |
| GSTIN | 5% |
| Mop | 100 |
| Shipping Type | free |
| Pkg Box Length | 26.00 cm |
| Packsize | 1 |
| Brand Name | Swassti |
| Color | Golden Yellow |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 1000 |
| MRP | 249.00 INR |
| Moq | 100 |
| Product Unit | 100 Pack/Packs |
| Returnable | No |
| Pkg Box Height | 50.00 cm |
| Price Type | fixed |
| Minimum Ordered Packs | 100 |
| Minimum Order Quantity | 100 |
Product Overview
Key Features
Brand : Swassti
Quality : High
Packaging Size : 200 Grams
Application : cooking and baking
Made from dried ginger root.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Jagyanti Industries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Spices & Seasonings in bulk from Jagyanti Industries at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2021
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
23AAFCJ1719B1Z6
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 23AAFCJ1719B1Z6
Indore, Madhya Pradesh
Manager
Mr S Joshi
Address
A 179, Silicon City, Behind Club House, Indore, Madhya Pradesh, 452012, India
dry ginger powder in Indore
Report incorrect details






























