
Dehydrated Apple Powder - Color: Cream
Price: 1039.50 INR / Kilograms
(990.00 INR + 5% GST)
Get Latest Price
MRP:
1500.00 INR / Kilograms
Weight :
1.00 Kilogram
1 Pack Contains :
25
Minimum Pack Size :
1
In Stock
-1+
Product Specifications
| Color | cream |
| Taste | Sweet |
| Physical Form | Powder |
| Smell | Fruity |
| Shelf Life | 1 Years |
| Cultivation Type | Common |
| Style | Dried |
| Variety | Apple |
| Other Names | Banana Powder |
| Type | Other |
| Grade | A |
| Shape | Powder |
| Storage | Other |
| Preservation Process | other |
| Freezing Process | other |
| Drying Process | other |
| Weight | 1 Kilograms (kg) |
| Origin | Indian |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 800 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Available | No |
| Packaging Details | 25 Kgs Bags. |
| Main Domestic Market | All India |
| Color | cream |
| Price | 990.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | Habito |
| GSTIN | 5% |
| Weight | 1.00 Kilogram |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 1000 |
| Packsize | 25 |
| Pkg Box Height | 4.00 in |
| Shipping Type | free |
| MRP | 1500.00 INR |
| Pkg Box Breadth | 20.00 in |
| Returnable | No |
| Pkg Box Length | 28.00 in |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Kilograms/Kilograms |
| Unit Type | Kilograms/Kilograms |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Product Description:
Dehydrated Apple Powder.Apple Powder is applied in nutraceuticals as it is a rich source of antioxidants and fibers which help to support healthy digestive function and rid the body of.
Quality : Optimum
Country Of Origin : India
Brand : Habito
Package Size : 25 Kgs/Bag
Minimum Order Quantity : 1 Bags
Speciality : No Artificial Flavour
Variety : APPLE
Dehydrated Apple Powder.Apple Powder is applied in nutraceuticals as it is a rich source of antioxidants and fibers which help to support healthy digestive function and rid the body of.
Quality : Optimum
Country Of Origin : India
Brand : Habito
Package Size : 25 Kgs/Bag
Minimum Order Quantity : 1 Bags
Speciality : No Artificial Flavour
Variety : APPLE
Company Details
De Plantes Pvt. Ltd, Established in 2020 at Ambala in Haryana, is a leading Supplier,Trading Company of Frozen Fruits in India. De Plantes Pvt. Ltd is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Dehydrated Apple Powder, De Plantes Pvt. Ltd has made a reputed name for itself in the market with high-quality Dehydrated Apple Powder, Dried Custard Apple Powder, Dried Natural and Pure Strawberry Powder, etc.
Focusing on a customer-centric approach, De Plantes Pvt. Ltd has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Frozen Fruits in bulk from De Plantes Pvt. Ltd at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, De Plantes Pvt. Ltd has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Frozen Fruits in bulk from De Plantes Pvt. Ltd at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2020
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAHCD9284B1ZM
Payment Mode
Cash in Advance (CID), Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAHCD9284B1ZM
Ambala, Haryana
Director
Mrs Deepali Bansal
Address
No 21, Rani Bagh, Ambala Cantt, Ambala, Haryana, 133001, India
Report incorrect details
























