
Dehydrated Amchur Powder - 25 Kgs Bag | Tangy Fruity Spice, No Artificial Flavour, Optimum Grade, Solid Form, Shelf Life 1 Year
Price: 210.00 INR / Kilograms
(200.00 INR + 5% GST)
Get Latest Price
MRP:
500.00 INR / Kilograms
Weight :
1.00 Kilogram
1 Pack Contains :
25
Minimum Pack Size :
6
In Stock
Product Specifications
| Physical Form | Solid |
| Product Name | Amchoor Powder |
| Product Type | Fresh |
| Shape | Powder |
| Processing | Raw |
| Grade | A |
| Shelf Life | 1 Years |
| Weight | 25 Kilograms (kg) |
| Taste | tangy |
| Storage | Cool And Dry Place |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 5000 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Available | No |
| Packaging Details | 25 Kgs bag. |
| Main Domestic Market | All India |
| Returnable | No |
| Max Quantity | 1000 |
| Currency | INR |
| MRP | 500.00 INR |
| Price | 200.00 INR (Approx.) |
| Shipping Type | free |
| Packsize | 25 |
| Pkg Box Length | 28.00 in |
| GSTIN | 5% |
| Stock Quantity | 1000 |
| Weight | 1.00 Kilogram |
| Brand Name | Habito |
| Mop | 6 |
| Product Unit | 6 Kilograms/Kilograms |
| Moq | 1 |
| Min Quantity | 6 |
| Pkg Box Height | 4.00 in |
| Pkg Box Breadth | 20.00 in |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Kilograms/Kilograms |
| Minimum Ordered Packs | 6 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Product Description:
Dehydrated Amchur Powder. Amchoor or aamchur or amchur, also referred to as mango powder, is a fruity spice powder made from dried unripe green mangoes and is used as a citrusy seasoning. It is mostly produced in India, and is used to flavour foods and add the nutritional benefits of mangoes when the fresh fruit is out of season.
Quality : Optimum
Country Of Origin : India
Brand : Habito
Package Size : 25 Kgs/Bag
Speciality: No Artificial Flavour
Variety : Amchur
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, De Plantes Pvt. Ltd has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Spices & Seasonings in bulk from De Plantes Pvt. Ltd at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2020
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAHCD9284B1ZM
Payment Mode
Cash in Advance (CID), Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAHCD9284B1ZM
Ambala, Haryana
Director
Mrs Deepali Bansal
Address
No 21, Rani Bagh, Ambala Cantt, Ambala, Haryana, 133001, India
amchur powder in Ambala
Report incorrect details































