
Dehumidifier - Toughened Plastic Shell, Super-quiet Operation | Intelligent Microcomputer Control, Automatic Humidity Adjustment, Led Color Display
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Dehumidifier |
| Dominant Color | Blue |
| Power | 110V/220V |
| Capacity | 10-30L |
| Dimensions | 50x40x100cm |
| Material | Plastic/Metal |
| Weight | 25kg |
| Usage | Industrial/commercial moisture removal |
| Warranty | 1 year |
| Features | Quiet operation, Auto control, Power saving, Water tank, LED display, Timer function |
Product Overview
Key Features
Function And Features:
1. Toughened plastic shell super-quiet
2. 3 minutes delayed for protecting the compressor. Higher or lower voltage protecting
3. Intelligent microcomputer control system
4. Automatic humidity control, RH40-90% adjustabl
5. Use reciprocating compressor, saving power and quite
6. Automatically stop when water is filled
7. Water tank or water pipe
8. Universal joint wheel can move freely
9. LED color display
10. ON/OFF timer and power off memory function
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, HANGZHOU KECHENG ELECTRIC CO., LTD has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Dehumidifier in bulk from HANGZHOU KECHENG ELECTRIC CO., LTD at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
80
Establishment
2003
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Hangzhou, Zhejiang
Manager
Ms. Candy Tao
Address
No.7 Daoni Road, Zhongqiao Village, Zhongtai Street, Yuhang District Hangzhou, Zhejiang, 311000, China
domestic dehumidifiers in Hangzhou
Report incorrect details









































