
Dehumidifiers .
Price: 1000.00 INR / Piece
(1000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
2
In Stock
-2+
Product Specifications
| Frequency | 50 Hz |
| Feature | Automatic Humidity Control |
| Automation Grade | Automatic |
| Temperature Range | 5AdegC - 40AdegC |
| Measurement Range | 30% - 90% RH |
| Power Source | Electric |
| Capacity | 50 Liters/day |
| Core Components | Compressor, Fan, Condenser, Evaporator |
| Model No | DH-50 |
| Warranty | 1 year |
| Voltage | 220 V |
| Accuracy | A+-2% RH |
| Equipment Materials | Powder Coated Steel |
| Type | Industrial Dehumidifier |
| Usage | Moisture Removal from Air |
| Display Type | Digital |
| Dimension (L*W*H) | 400 mm x 340 mm x 700 mm |
| Weight | 30 kg |
| Packaging Details | Carton Box, Export Quality also Available |
| Main Export Market(s) | Asia, Middle East, Africa |
| Certifications | ISO 9001, 14001, CE |
| Mop | 2 |
| Currency | INR |
| Price | 1000.00 INR (Approx.) |
| Moq | 2 |
| Packsize | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Product Unit | 2 Piece/Pieces |
| Stock Quantity | 50 |
| Brand Name | Teknik |
| Minimum Ordered Packs | 2 |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
CODE: JCA-08R
Industrial dehumidifiers are more durable and provide higher water-removal capacity than office dehumidifiers.
They are used for water-damage remediation jobs and for drying the air in warehouses, storage facilities, museums, and similar large indoor spaces. These condensate dehumidifiers have refrigerated coils that chill the air as it moves through them. This causes moisture in the air to condense and collect inside the dehumidifiers, allowing it to be drained or disposed of. These dehumidifiers are suitable for drying the air in warm, humid areas.
Moisture Extraction Capacity: @30 C & 80% RH 100 Liters/day
Coverage Area (Non A.C.): 800 Sq. Ft/8000 ft3.
Moisture Extraction Capacity: @23 C & 60% RH 50 Liters/day
Coverage Area (A.C. w/o AHU): 400 sq. ft/4000 ft
Body Material: SS 304/GI
Humidity Control & Display: Up to 25% RH
Water Collection Tank: 20 Liter
Compressor: Recip
Refrigerant: R 22
Power: 440/220V AC, 50Hz
Noise Level: 70 dB
Direct Drain Facility: Yes
Pre filter: Yes
Castor Wheel: Yes
Dimension(inch) (L x D x H): 21.5 x 20.5 x 39
Industrial dehumidifiers are more durable and provide higher water-removal capacity than office dehumidifiers.
They are used for water-damage remediation jobs and for drying the air in warehouses, storage facilities, museums, and similar large indoor spaces. These condensate dehumidifiers have refrigerated coils that chill the air as it moves through them. This causes moisture in the air to condense and collect inside the dehumidifiers, allowing it to be drained or disposed of. These dehumidifiers are suitable for drying the air in warm, humid areas.
Moisture Extraction Capacity: @30 C & 80% RH 100 Liters/day
Coverage Area (Non A.C.): 800 Sq. Ft/8000 ft3.
Moisture Extraction Capacity: @23 C & 60% RH 50 Liters/day
Coverage Area (A.C. w/o AHU): 400 sq. ft/4000 ft
Body Material: SS 304/GI
Humidity Control & Display: Up to 25% RH
Water Collection Tank: 20 Liter
Compressor: Recip
Refrigerant: R 22
Power: 440/220V AC, 50Hz
Noise Level: 70 dB
Direct Drain Facility: Yes
Pre filter: Yes
Castor Wheel: Yes
Dimension(inch) (L x D x H): 21.5 x 20.5 x 39
Company Details
An ISO 9001-2008, ISO 18001-2007, ISO 14001-2004 certified firm. At M/S MICRO TEKNIK, we have more than five decades of experience in the field of offering Science Instruments for a number of industrial and educational sectors. Our immense array includes Audio Visual Projectors, Surgical Accessories, Clean Air Systems, Working Model Engines, Applied Mechanics and Construction Machine Lab Equipment and many more. Since the time of our incorporation in the year 1967, we have become the most favorable choice of our customers due to our eth
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
25
Establishment
1973
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06ACMPJ7244B1ZS
Certification
ISO 9001 : 2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06ACMPJ7244B1ZS
Ambala Cantt, Haryana
CEO
Mr Vikas
Members since
14 Years
Address
Plot No. 73, Vikaspuri, Industrial Area, Ambala Cantt, Haryana, 133001, India
commercial dehumidifiers in Ambala Cantt
Report incorrect details
































