
Cpvc Pipes - High-quality Raw Material, Advanced Technology | Durable And Reliable Solution For Diverse Applications
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | CPVC |
| Nominal Diameter | 20-50mm |
| Pressure Rating | 10-16 bar |
| Temperature Rating | 93°C |
| Length | Variable |
| Color | Off-white |
| Usage | Hot and cold water distribution, chemical conveyance |
| Features | Corrosion resistant, High strength, Durable pipes, Easy installation, Long lifespan |
| Payment Terms | Others, Cash Against Delivery (CAD), Telegraphic Transfer (T/T), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SUGANA ELECTRICALS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipes in bulk from SUGANA ELECTRICALS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Chennai, Tamil Nadu
Name
Mr. D. Om Prakash
Address
5/31, Valluvar Salai, Ramapuram, Chennai, Tamil Nadu, 600089, India
Report incorrect details







































