
Cpvc Pipes - High-strength, Durable Material | Quality Approved Raw Materials, Latest Machinery
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | CPVC |
| Color | Beige |
| Size Range | 20-110mm |
| Pressure Rating | 16 bar |
| Temperature Rating | 93°C |
| Standard | IS 15770 |
| Usage | Hot and cold water distribution, chemical transfer |
| Features | High strength, Durable, Corrosion resistant, Cost effective, Easy installation |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Sharaf Sanitary has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipes in bulk from Sharaf Sanitary at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
GST NO
29ABCFS7317P1ZH
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 29ABCFS7317P1ZH
Bengaluru, Karnataka
Proprietor
Mr. Parvez Ahmed
Address
No.-168/1, Mariswamappa Lane, S.J.P. Road Cross, Bengaluru, Karnataka, 560002, India
cpvc water pipes in Bengaluru
Report incorrect details










































