
Cpvc Pipes - Rigid Pvc Material, Varied Thickness And Sizes | Leak-free, Safe And Durable For Water Transportation And Irrigation
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | CPVC |
| Color | Beige |
| Size Range | 15-150 mm |
| Pressure Rating | 16 bar |
| Temperature Rating | 93°C |
| Standards | IS 15771 |
| Usage | Water transport, irrigation, construction, drainage |
| Features | Leak-free, Easy Install, Long Life, Reliable, Safe |
| Product Type | PVC Rigid Pipes |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Others, Cheque |
| Delivery Time | 2 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Features
Safe to use
Reliable
Long life
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, J. K. Enterprises has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipes in bulk from J. K. Enterprises at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Anantapur, Andhra Pradesh
Proprietor
Mr. Uday Juturu
Address
Office. No - 19-4-12, Araveti Nagar, Gooty Road, Near Mount Story High School, Anantapur, Andhra Pradesh, 515001, India
Report incorrect details



























